Híreink

Szakmai tanulmányút Spanyolországban

A TEIT társulás szakmai tanulmányútjának fő célja az Almaraz atomerőmű és az azzal szomszédos önkormányzatok együttműködésének vizsgálata, valamint a spanyol nukleáris létesítmények közeli önkormányzatokat tömörítő nemzeti szervezettel (AMAC) történő egyeztetés volt.

A Paks II. Zrt. és az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. közvetlen környezetében található Társadalmi Ellenőrző Információs és Településfejlesztési Társulás (TEIT) évente szervez külföldi szakmai utat tapasztalatszerzés céljából. 2024-ben Spanyolországra esett a választás, mivel az ibériai ország jelentős számú nukleáris létesítménnyel rendelkezik és több évtizedes tapasztalat halmozódott fel az üzemeltetők és az önkormányzatok közötti együttműködésben.

Spanyolországban jelenleg 7 atomreaktor működik (öt telephelyen). Korábban három nukleáris termelő egység leállításra került, amelyek esetében megkezdték a leszerelési munkálatokat. A kis és közepes aktivitású radioaktív hulladékok végleges elhelyezését az ország déli részén található központi tárolóban oldották meg. A nagy aktivitású radioaktív hulladékokat jelenleg még a nukleáris létesítmények területén tárolják, a végleges tároló telephelyének kijelölése folyamatban van. Spanyolországban nukleáris üzemanyag gyár is működik, ahol a hazai atomerőművek mellett külföldi létesítményekbe is szállítanak friss üzemanyag-kazettákat.

Az atomenergia fontos része a spanyol villamosenergia-termelésnek az elmúlt években a nukleáris előállítási arány megközelítőleg 20%-át tette ki a teljes felhasználásnak.  Mindezek ellenére a spanyol kormány döntése alapján az atomenergia alkalmazást 2035-ig kivezetik az ország villamosenergia-termelési portfoliójából.

A spanyol nukleáris létesítmények körüli települések országos társulásba szerveződtek. A társulás megnevezése: Municipios en áreas de centrales nucleares (AMAC). Az AMAC szervezet alapítótagja a Group of European Municipalities with Nuclear Facilities (GMF) nemzetközi szervezetnek. A magyarországi TEIT társulás és az AMAC között hosszú évek óta szoros az együttműködés, amelynek köszönhetően a több alkalommal személyes találkozásokra, egyeztetésekre, tapasztalatcserére került sor. A 2024. évi szakmai út is ennek keretében jött létre.

Az Almaraz Atomerőmű területén két 1000 MW-os villamosteljesítményű, nyomott-vizes típusú blokk üzemel. Az erőmű blokkjain teljesítmény- és biztonságnövelő programot hajtottak végre. Az 1981-1982-ben beüzemelt blokkok üzemelési engedélye 2027-2028-ig érvényes. A tervek szerint a jelzett dátumokat követően megkezdik a két blokk leszerelését.

A szakmai program az Almaraz Atomerőműben kezdődött. A magyar küldöttséget Rafael Campos vezérigazgató köszöntötte. A találkozón jelen volt az atomerőmű vezetőségének több tagja, Pedro Sanchez az AMAC elnöke, valamint több az atomerőmű környezetében található település vezetője.

Az atomerőmű látogatóközpontjában Victor Rojas az atomerőmű gazdasági vezetője kalauzolta a vendégeket. A kiállítótérben lévő nagyméretű makett segítségével részletesen bemutatta az atomerőmű létesítményeinek elhelyezkedését és ismertette a primer köri, szekunder köri, biztonságvédelmi rendszerek és berendezések működését, feladatát.

Az atomerőmű rendszeresen fogad látogatókat. A lakosság tájékoztatása fontos eleme az atomerőmű nyitottság politikájának. Az önkormányzatokkal történő jó együttműködésnek az alapja a biztonságos üzemelés. „A biztonság mindannyiunk közös ügye” elnevezéssel kampányt indítottak az atomerőműben. A kezdeményezés célja, hogy a munkabalesetek számát a lehető legalacsonyabb szinten tartsák. Célkitűzésük. hogy egy adott évben ne történjen munkabaleset az atomerőműben. Ennek érdekében minden belső egyeztetés során néhány percet a biztonság, a biztonságtudatosság témának szentelnek.

De nemcsak elméletben, hanem gyakorlatban is sokat tesznek azért, hogy megelőzzék az esetleges munkabaleseteket.

A TEIT delegációja számára is megmutatták az oktatási/tréning központjukat, ahol az erőműbe belépő dolgozók első oktatásától kezdődően az időszakos és soron kívüli képzéseket tartják. A központban 14 oktatóterem mellett egy hatalmas csarnokban munkaállomásokat alakítottak ki, ahol szakterületenként oktatják, gyakoroltatják a munkavédelmi, tűzvédelmi, sugárvédelmi előírások szerinti munkavégzést. A magyar delegáció látogatásának időpontjában daruzási, szállítási munkafolyamatot gyakoroltak a munkavállalók. Az atomerőmű területén blokk szimulátor központ is található, amelyben a nukleáris hatóság képviselői épp a blokkvezénylői személyzetet vizsgáztatta a látogatás idején.

A délutánt a magyar delegáció Almaraz településen töltötte. Az 1700 főt számláló község élete teljesen egybeforrt a település határában lévő atomerőművel. A lakosság jelentős része az atomerőműben dolgozik, a létesítmény költségvetésében maghatározó szerepet játszanak az atomerőmű által befizetett adók. Ennek köszönhetően a település jóval kedvezőbb feltételek mellett működik, mint az ország más területén található hasonló lélekszámú települések.

Az önkormányzati program első részében Juan Antonio Diaz Agraz polgármester mutatta be az új városházát a vendégeknek. A földszinten a lakossági ügyintézést szolgáló egységek kaptak helyet, de a település könyvtára is itt találhatóak. Az emeleti részen a polgármesteri iroda, titkárság, jegyzői iroda és a pénzügy található. A képviselői ülésterem, ahol a helyi döntések születnek úgy lett kialakítva, hogy a nyilváno s üléseken a település lakói közül többen is részt tudjanak venni.

A városháza különlegessége, hogy az épülethez csatlakoztatott modern épületrészben kapott helyet a művelődési központ, amelyben több száz fős színházterem is található.

Az önkormányzati program második felében egyeztetésekre került sor. A spanyol nukleáris önkormányzati szövetség elnöke Juan Pedro Sanchez köszöntötte a vendégeket. Az elnök elmondta, hogy az európai nukleáris létesítmények közelében található önkormányzatok valójában egy nagy családot alkotnak. Nagyon sok a hasonlóság az egyes országokban a nukleáris létesítmények közelében az üzemeltetők és az önkormányzatok együttműködésében. Fontos, hogy az egyes szereplők partnerként tekintsenek egymásra és a lakosság bevonása és tájékoztatása folyamatos legyen. A bizalomépítés hosszú folyamat, annak megőrzése szoros együttműködést igényel. Sanchez elnök örömét fejezte ki, hogy Spanyolországot választotta a TEIT a tanulmányútja helyszínéül és felajánlotta a jövőbeli együttműködést.

A TEIT részéről dr. Filvig Géza elnök köszönte meg a szívélyes fogadtatást és a szerzett hasznos tapasztalatokat. Egyúttal meghívta a spanyol polgármesteri társulás tagjait, hogy vegyenek részt a jövő évben a Magyarországon tervezett nemzetközi rendezvényen.

A beszámolót készítette: Dohóczki Csaba